Od jakiegoś czasu kwestią interesującą, a jednocześnie niezwykle bulwersującą Polaków są ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Informacje rozpowszechniane w mediach są dla wielu osób niezrozumiałe. Są też ci, którzy absolutnie nie wierzą w to co słyszą w telewizji czy w radiu. Chciałbym więc dzisiaj sięgnąć do słynnego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 2316). Pomijam w tym miejscu kwestię jego „legalność” i pozostawiam ją specjalistom z zakresu prawa konstytucyjnego i prawa administracyjnego. Chciałbym jednak zaznaczyć, że z pewnością przepisy rozporządzenia będą egzekwowane przez funkcjonariuszy Policji, którzy będą podejmowali służbę. Proszę więc uznać ten materiał raczej za poradnik i przegląd przepisów, których przestrzeganie zagwarantuje Wam (tym razem może dobrze, żeby tak było) Sylwestra bez niepotrzebnych dodatkowych wrażeń.

Czy te przepisy już obowiązują?

Warto zaznaczyć, że przepisy rozporządzenia jeszcze nie obowiązują. Jest to tzw. akt oczekujący, czyli taki, który został promulgowany (ogłoszony), ale nie wszedł w życie. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 2316) wchodzi w życie 28.12.2020 r. (§30 rozporządzenia).

Co z przepisami obowiązującymi do 28.12.2020?

Na mocy § 29 rozporządzenia z dnia 21.12.2020 r., traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 2132).

Co więc z Sylwestrem?

Na mocy § 26 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 2316) niedozwolone jest przemieszczanie się osób od godz. 19:00 31.12.2020 r. do godz. 6:00 01.01.2021 r. Istnieją jednak wyjątki…

Wyjątek 1 – „Wykonywanie czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywanie działalności gospodarczej”

W tym miejscu musimy zastanowić się nad dokładnymi definicjami kolejnych słów zawartych w przepisie, ponieważ to właśnie przynależność (lub jej brak) do określonej grupy będzie warunkowała nasze sylwestrowe możliwości.

Reklamy

Czynności służbowe – czyli te, które pełnione są przez osoby będące na służbie. O służbie możemy mówić w wypadku formacji mundurowych oraz innych grup wykonujących czynności zawodowe w ramach służby – ważne żeby to słowo padało w konkretnej ustawie. Można więc śmiało stwierdzić, że czynności służbowe będzie wykonywał funkcjonariusz policji, straży pożarnej, żołnierz, będący w tym czasie na służbie. Warto zauważyć jednak, że zapis nie będzie dotyczył np. „piwkującego” funkcjonariusza. Należy więc unikać rozszerzania wykładni przepisu na wszystkich członków (w tym np. emerytowanych) formacji mundurowych, którzy nie pełnią w czasie ograniczeń służby. Zapisy z pewnością można zastosować również wobec wykonujących czynności służbowe takich jak pracownicy służby cywilnej.

Reklamy

Czynności zawodowe – czyli te wynikające z realizowanej przez nas umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych, którymi jesteśmy związani.

Działalność gospodarcza – w tym jedynym wypadku ustawa daje nam konkretną definicję legalną: Działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły – ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 z późn. zm.).

Wyjątek 2 – „Zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego”

W tym miejscu pojawia się problem, ponieważ „niezbędne potrzeby związane z bieżącymi sprawami życia codziennego” to klauzula generalna, która może być interpretowana w różny sposób w zależności od osoby podejmującej się interpretacji.

W tym miejscu zdecydowanie możemy jednak posiłkować się własnym rozumiem i dobrą wiarą. Z pewnością, zaspokojeniem niezbędnej potrzeby związanej z bieżącymi sprawami życia codziennego nie będzie odwiedzenie kumpla z pracy, albo szybkie wyskoczenie po flaszkę. Co w Waszej opinii należy do takich czynności, a co nie? Zapraszam do dyskusji w komentarzach poniżej.

Zrzuć się na bloga!

One-Time
Miesięcznie
Rocznie

Przekaż darowiznę na bloga!

Przekazuj darowiznę co miesiąc!

Przekaż darowiznę co rok

Wybierz kwotę:

5,00 PLN
10,00 PLN
20,00 PLN
20,00 PLN
60,00 PLN
400,00 PLN
20,00 PLN
60,00 PLN
400,00 PLN

lub wprowadź własną…

PLN

Dziękuję! Dzięki Tobie blog może funkcjonować!

Dziękuję! Dzięki Tobie blog może funkcjonować!

Dziękuję! Dzięki Tobie blog może funkcjonować!

Przekaż darowiznę!Przekaż darowiznę!Przekaż darowiznę!
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s